Subkonto – wygodne oszczędzanie pieniędzy

Autor: admin · 1 odpowiedź

Dziś chciałbym Cię zachęcić do założenia drugiego konta (lub ewentualnie subkonta). Uważam, że jest to najlepszy i najwygodniejszy sposób przechowywania oszczędzonych pieniędzy.

Korzyści z posiadania drugiego konta są następujące:

  • bez problemu można zdefiniować zlecenie stałe, a tym samym w myśl zasady „najpierw płać sobie” automatycznie odkładać określoną kwotę,
  • zapobiegniemy „nadgryzaniu” oszczędności płacąc kartą czy robiąc przelewy (stanowczo odradzam pchanie się w debet!),
  • może nam ono dodatkowo robić za fundusz awaryjny (przeznaczamy wtedy procent stanu konta oszczędnościowego na niespodziewane wydatki; oczywiście na ten fundusz odkładamy *osobno*),
  • przechowywanie pieniędzy na koncie bankowym jest o wiele bezpieczniejsze, niż chowanie ich „w skarpecie”.

Subkonto, jak się nie trudno domyślić, zakłada się w tym samym banku, w którym już mamy otwarty rachunek z którego najczęściej korzystamy (wpływa nań wypłata, opłacamy z niego rachunki). Gdzie natomiast założyć dodatkowe konto? Moim zdaniem… również w tym samym banku.

Można z tym polemizować, bo przecież np. w takim CitiBanku oferują konto oszczędnościowe oprocentowane 4.5% w skali roku i teoretycznie moglibyśmy szybciej mnożyć odłożone pieniądze, jednak szczerze mówiąc poważne oszczędzanie na takich kontach mija się z celem. W skali roku zarobimy grosze (chyba że mamy odłożone dziesiątki tysięcy), z których i tak państwo zabierze nam 20%, a resztą zaopiekuje się inflacja. Dodatkowo w przypadku kont w różnych bankach dochodzą nam dodatkowe koszty manipulacyjne, które w większości wypadków wyniosą więcej niż miesięczne zyski z procentów.

Suma summarum: gorąco zachęcam Cię do założenia drugiego konta lub subkonta. Oszczędzanie stanie się dzięki niemu o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze. Pamiętaj jednak, że w celach „zarobkowych” oszczędności trzeba lokować w innych, o wiele bardziej dochodowych miejscach.

Skomentuj

{ 1 odpowiedź… przeczytaj lub dodaj własny }

Krzysztof Lis Maj 2, 2007 o 23:42

Z punktu widzenia osób odkładających na coś wspólnie (np. para oszczędzająca na wyjazd wakacyjny) wygodniej jest założyć drugie konto zamiast subkonta. Wtedy druga osoba może przelewać pieniądze wprost na to konto do oszczędzania. Tak z moją narzeczoną oszczędzamy na mieszkanie.

Jest jeszcze jedna zaleta — można założyć sobie konto oszczędnościowe we własnym banku, unika się wtedy tych kosztów manipulacyjnych, o których wspomniałeś. :]

Odpowiedz

Previous post:

Next post: