Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Autor: admin · 14 odpowiedzi

Oszczędzanie pieniędzy to temat, który nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Choć podejście do oszczędzania poprawia się z roku na rok, to nadal ponad 60% Polaków przyznaje się do tego, że z wypłaty nie odkłada zupełnie niczego.

Dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem głównym winowajcą jest brak ujęcia tematów finansowych w programie nauczania, przez co większość ludzi po prostu nie ma pojęcia jak skutecznie posługiwać się pieniędzmi. Poza tym, żyjemy w świecie nastawionym na konsumpcję, w którym wszystko dookoła krzyczy „kup mnie teraz!”, zatem ogromny nacisk położony jest na wydawanie, a nie oszczędzanie pieniędzy. Pojęcie opóźnionej gratyfikacji jest czymś nieznanym i wszystko chcemy natychmiast – w końcu się nam należy, bo pracujemy.

Jeżeli Ty też nie widzisz powodów, dla których warto natychmiast zabrać się za oszczędzanie, to przygotowałem listę pięciu najważniejszych argumentów przemawiających za systematycznym odkładaniem pieniędzy. Oto ona:

  1. Oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa. Nikt z nas nie zna przyszłości, dlatego posiadanie odłożonej kwoty na czarną godzinę, z pewnością da każdemu poczucie spokoju. Wtedy sytuacje dość typowe, jak zwolnienie z pracy (tych ostatnio było wiele z powodu kryzysu), tymczasowa utrata zdrowia czy inny nagły wypadek już nie są dla nas straszne. Posiadanie oszczędności daje Ci spokój i świadomość, że w większości przypadków finansowo sobie poradzisz.
  2. Oszczędności pomogą Ci godnie żyć w wieku emerytalnym. Emerytura czeka każdego, czy się to komuś podoba czy nie. Niestety, już dziś wiadomo, że pomoc państwa, z którym przez całe życie dzielimy się każdą wypłatą, nie będzie wystarczająca, żeby godnie żyć. Także nie ma co liczyć na pomoc dzieci w tym zakresie czy naiwnie wierzyć, że sobie poradzimy i „jakoś to będzie”. Tylko połączenie oszczędzania i inwestowania pozwoli nam cieszyć się jesienią życia, dlatego trzeba możliwie jak najszybciej rozpocząć oszczędzanie.
  3. Oszczędności pozwolą sfinansować „duże” zakupy. Wkład własny na mieszkanie, samochód, edukacja dzieci, wesele – wielu ludzi finansuje te wydatki kredytami, zamiast zawczasu na nie oszczędzać. Zapominają, że po uwzględnieniu odsetek, zapłacą za te „przyjemności” znacznie więcej, a każda rata będzie widocznie obciążała domowy budżet. Oczywiście, nie wszystkie duże wydatki da się sfinansować tylko oszczędnościami, niemniej jednak zawsze lepiej i taniej odłożyć choćby część potrzebnej kwoty, niż potem dłużej spłacać kredyt czy płacić większe raty.
  4. Dzięki oszczędnościom skorzystasz z okazji. Są takie momenty w życiu, w których do naszych drzwi pukają niesamowite okazje. Jeżeli nie będziemy na nie finansowo przygotowani, mogą nam umknąć lub spowodować, że zaciągniemy dla nich kredyt, a wtedy zazwyczaj wiele okazji traci na swojej pierwotnej wyjątkowości.
  5. Dzięki oszczędnościom zbudujesz własne bogactwo. Oszczędzanie i inwestowanie to jedyna pewna, choć również długa, droga do sławetnego miliona. Przekonałem się o tym, gdy usłyszałem historię amerykańskiego listonosza, który przez całe życie, codziennie odkładał zaledwie jednego dolara. Dzięki prostym inwestycjom, procentowi składanemu i wytrwałości, przeszedł na emeryturę jako milioner. Każdy z nas może powtórzyć sukces tego listonosza, a odkładając więcej, niż złotówkę, dziennie można to osiągnąć o wiele szybciej.

Dla mnie najważniejszym powodem, dla którego oszczędzam, jest powód piąty, choć nie ukrywam, że i pozostałe są dla mnie bardzo istotne. Mam nadzieję, że jeżeli jeszcze nie oszczędzasz, któryś z powyższych argumentów sprawi, że w końcu się za to weźmiesz. Pamiętajmy, że nawet jeżeli dziś jest wszystko OK, to nie mamy pewności, że nie nadchodzą „lata chude”.

Skomentuj

{ 12 odpowiedzi… przeczytaj lub dodaj własny }

mirabelka Luty 6, 2010 o 11:29

Myślę, że wiele osób nie oszczędza, bo myli im się oszczędzanie ze skąpstwem i odmawianiem sobie wszystkiego. Szczególnie ci którzy wychowali się w niezamożnych rodzinach mają zwyczaj rekompensowania sobie przymusowych wyrzeczeń jak tylko pojawiają się pieniądze. Poza tym mało osób wierzy, że warto oszczędzać drobne kwoty.

Odpowiedz

Markus Luty 6, 2010 o 13:46

Zresztą w naszym społeczeństwie krąży mnóstwo stereotypów o pieniądzach. Że pieniądze szczęścia nie dają, aby zarobić milion pierwszy milion trzeba ukraść, giełda to szulernia i jakaś machina dla złodziei, fundusze inwestycyjne to złodzieje które okradły mnie z pieniędzy(to z nowszych). Nie ma kultury budowania majątku i przekazywania z pokolenia na pokolenie świadomości finansowej. Bo co nam mogli nasi rodzice przekazać? Oszczędzania na książeczkach bądź to na mieszkanie czy samochód którego większości tak nie zobaczyła.

Odpowiedz

Arek Luty 6, 2010 o 14:48

Dla mnie osobiście pierwszy powód – bezpieczeństwo jest najważniejszy. Po za tym jak mirabelka widzę wśród moich znajomych mnóstwo złych przekonań na temat oszczędzania: że to skąpstwo, że się nie opłaca, że nie wypada, a nawet że się nie da.

Odpowiedz

Garmin Luty 6, 2010 o 18:26

Ciekawa historia z tym listonoszem (Scott Bauer). Prawdopodobnie wymyslil ja jakis trener/doradca finansowy (znad Wisly). Opowiesc krazy po polskich blogach, natomiast amerykanskie strony na ten temat milcza…

Odpowiedz

Krzysztof Jakubowski Luty 7, 2010 o 03:28

Witam, zupełnie nie zgadzam się z punktem 3. Moim zdaniem "duże zakupy" jak mieszkanie, lepiej sfinansować jednak kredytem (oprocentowanie rzędu kilka procent), a swój wkład przeznaczyć np. na fundusze czy akcje (oprocentowanie roczne rzędu kilkunastu procent w dłuższej perspektywie). Czyż nie lepiej i łatwiej tak ? Zaznaczam że to propozycja dla zwykłych (czyt. mało interesujących się inwestowaniem) ludzi.

Odpowiedz

Markus Luty 7, 2010 o 10:48

@ Krzysztof

Wiadomo że przy niektórych zakupach kredyt jest niezbędny. Jednakże oszczędności w postaci wkładu własnego stawiają nas w znacznie lepszej pozycji negocjacyjnej.
Polecam artykuł ofiary franka sz. w newsweeku gdzie przedstawiona jest historia małżeństwa który w czasie hossy za namową doradcy(będącego chłopakiem siostry, kuzynki czy tam kogoś z rodziny) bierze kredyt na 100% nieruchomości, część płaci deweloperowi a resztę inwestuję w fundusze akcji. Co się później dzieje nie muszę chyba opisywać. Wzrost kursu franka o ponad 60% i spadki na giełdzie o 70% zrujnowały finansowo wielu polaków.

Odpowiedz

Krzysztof Lis Luty 8, 2010 o 13:17

Oszczędzanie przed uruchomieniem kredytu na mieszkanie czy dom ma jeszcze tę zaletę, że pozwala przyzwyczaić domowy budżet do comiesięcznego płacenia rat za kredyt.

Odpowiedz

Marcin Luty 14, 2010 o 22:32

Ludzie wychowani w otoczeniu, w którym wciąż powtarza się, że "pieniądze nie rosną na drzewach", "bogaci są źli i wyzyskują biednych" itp., zwykle nie mają odpowiedniego nastawienia do pieniędzy. Chodzi mi o nastawienie mentalne. Dlatego, żeby nie stać się "złym bogatym" pozbywają się pieniędzy szybciej niż je zarabiają. Zgadzam się z tym, że powinno się wprowadzić edukację finansową już w szkole.
Jakiś czas temu sam znalazłem się w trudnej sytuacji, która skłoniła mnie do dokładnego przyjrzenia się swojemu budżetowi. Pierwsze kroki w kierunku oszczędzania już podjąłem i dobrze mi z tym. :) Myślę, że bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa.

Odpowiedz

Kasia Maj 2, 2010 o 17:28

@ Marcin

popieram, szkola uczy tylu niepotrzebnych rzeczy ( wszystkie najwieksze rzeki wszystkich krajow swiata ) a nie przygotowuje do zycia (chyba o to powinno w szkole chodzic)

Odpowiedz

Robert Maj 5, 2010 o 23:27

Jeżeli oszczędzasz na "czarną godzinę" to ona zapewne nastąpi. Ja wolę oszczędzać na cudowną starość. O wiele lepsza motywacja.

Odpowiedz

Grażyna Marzec 27, 2011 o 22:22

Witam serdecznie Państwa.Popieram jak najbardziej zdanie pana Pawła.W dzisiejszych czasach trzeba jak najbardziej oszczędzać.Pięć powodów jakie Pan podał są bardzo dobitne i każdy powinien się poważnie nad nimi zastanowić i przeanalizować je.Z zawodu jestem planerem finansowym mam dużą wiedzę na temat inwestowania i oszczędzania pieniędzy.W związku z tym że zasadą tego blogu jest zakaz reklamy zachęcam wszystkich Państwa którzy interesują się tematem inwestycji swoich ciężko zarobionych pieniążków do nawiązania ze mną kontaktu.Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników forum to że w nim uczestniczycie jest naprawdę godne pochwały bo oszczędzać trzeba!Tylko zbyt mało ludzi jeszcze zdaje sobie z tego sprawę.

Odpowiedz

mariusz Sierpień 19, 2012 o 18:46

Witam
Ciekawa strona ,dla mnie głownym powodem oszczędzania jest punkt pierwszy.
narzekałem że wyzysk źle i nie dobrze aż w końcu zacząłem się przyglądać swoim wydatkom zrezygnowałem prawie z lotto 300zł miesięcznie-po roku 3600zł .potem zwiększałem stopniowo kwotę na zleceniu stałym do 600 obecnie i doszdedłem do 20000 zł po 3,5 roku….wiec spie spokojnie jak mnie wywalą.A czytelnikom radzę oszczedzac nieważne ile byle systematycznie,ograniczyć kebaby ,browary i będzie spokojniejszy sen z tego

Odpowiedz

Previous post:

Next post: